Традиционните лъкове в съвременната стрелба
Автор: Outdoor Active BG Team , дата: окт 9, 2009 , категория: Стрелба с лък
Здравейте отново!
В предходната тема засегнахме въпроса за избор на лък. Като продължение сега ще наблегнем върху видовете лъкове, и ще обърнем по-специално внимание на един от тях.
Според технологията на производство и практическата употреба ще разделим различните лъкове в 3 основни групи:
Състезателни
Това разделение го правим доста условно, тъй като всеки един от описаните видове може да намери разнообразно приложение, а дори да има сходни характеристики и качества като останалите.
В настоящата тема по – сериозно внимание ще обърнем на традиционните лъкове, тъй като те са най – близко до лъковете, използвани в миналото за да осигуряват прехрана и защита.
Традиционните лъкове, от своя страна биват разделени в 2 подвида в съвременният свят.
Лонгбоу /longbow/, също така известен като английски дълъг лък. Това е лъка, който най- много се доближава до използвания в ранното средновековие лък в Европа. Този лък в миналото се е произвеждал от едно парче дърво, което правело полковете на стрелците предпочитани в армията на Британските крале, и е бил нещо като „ранносредновековна артилерия“. На него се дължи и победата в битката за Поатие /1356 г./ Там 10 хилядната британска армия на Еуард Черният Принц надмогва 20-те хиляди бронирани рицари и пехотинци, предвождани от краля на Франция Жан II Добрият, което слага край на френското рицарство. Съвременният лонгбоу има 3 разновидности:
Класически лонгбоу, произведен от едно парче дърво, с обли или остри триъгълни рамена. Липсата на допълнителни материали при производството му го прави индентичен с лъковете, използвани в средновековието в Европа, като разликата със съвременният лък е само в материала на тетивата, която се използва за лъка. Характеризира се с относително ниска скорост на стрелата, лесен за овладяване и постигане на висока точност на попаденията,но в същото време след изстрел се усещат значителни вибрации, съпътствани с подскок.
Многопластовият лонгбоу, чието тяло и рамена са произведени от пластове от дърво и фибростъкло/карбон. Това е нещо като „модернизирана“ версия на класическият лонгбоу, като скоростта на стрелата тук е по – висока, както се запазва лесното овладяване и точността. Но поради геометрията на лъка изстрела е съпътстван с вибрации и подскок.
Рефлексно-дефлексеният лонгбоу е съвременен лък, произведен от дърво, фибростъкло/карбон който запазва геометрията и голямото разстояние между раменета на дългият английски лък. Разликата тук е в разположението на рамената спрямо захвата на лъка, в следствие на което се запазват положителните характеристики на лонгбоуа, но се увеличава скоростта на стрелата и се намаляват вибрациите и подскока. Можем да разглеждаме този подвид като хибрид между дългият лък и традиционният рекърв.
Въпреки името си, традиционният рекърв е напълно съвременен лък, който е съчетание между лонгбоуа, от който взима голямата дължина на между раменете, и геометрията на хунските конни лъкове, от които е взета геометрията на рамената. Така се получава хибрида, който познаваме днес. Резултатът от тази комбинация е лесен за овладяване лък, при който вибрациите и подскока са сведени до минимума, който може да бъде постигнат при подобна конструкция. На същата конструкция, но при много съвременни методи на производство и висококачествени материали се произвеждат и състезателните рекърви. Традиционният рикърв бива 2 основни вида:
Обикновен рекърв, който представлява тяло и рамена в едно цяло, произведени от пластове дърво и фибростъкло/карбон. Лесен за овладяване лък, който притежава значително по – висока скорост на стрелата от лонгбоу, със значително по – малко вибрации и подскок.
Традиционен рекърв с разглобяващи се рамена – произведен както обикновеният рикърв и със същите характеристики, но в следствие на възможността за сваляне на рамената от тялото, този подвид е компактен и лесен за пренос.
При покупката на традиционен лък трябва да имате в предвид, че тяхната сила на опън се измерва при 28 инча опън, и се увеличава с 2 паунда на всеки инч опън, в следствие на което трябва задължително да свалите 5-10 паунда от силата на опън при компаунд. В същото време при пълен опън тук няма възможност за намаляване силата на опън, което означава, че цялата сила на рамената ще трябва да я задържите в момента на прицелване. Препоръчваме при избор на традиционен лък да прецените възможността си и да изберете параметри, които ще Ви позволят да изпитате пълното удоволствие от стрелбата, без това да Ви протварва.
Ако предоставената информация не е достатъчна, или не се чувствате уверен в своят избор, не се притеснявайте да ни потърсите за допълнителна информация: main@outdooractivebg.com
Очаквайте в скоро време и следващите теми от раздела „стрелба с лък“
С уважение,
Outdoor Active BG Team
Удоволствието от стрелбата с традиционен лък е огромно. Мисълта че нищо не улеснява стрелбата, че стрелецът сам контролира оръжието и разчита предимно на собственият си инстинкт, това че човек и лък се сливат в едно цяло прави боравенето с тях едно неповторимо изживяване. За мен стрелбата с традиционните лъкове е едно съвзем закономерно развитие на стрелеца, който на стената до компаунда рано или късно добявя красивия и неповторим класически рекърв или лонгбоу!
dimo_atanasov | окт 10, 2009 | Reply